- Štítky blogu
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Velikonoce a jaro je tady
VELIKONOCE A JARO JE TADY
Že nevíte, jak si domov vyzdobit? Poradíme vám! Připomeňte si tradiční symboly Velikonoc a jara – patří mezi ně vajíčka, beránek, kuřátka, zajíčci – všechny jsou skvělou volbou pro velikonoční výzdobu. Snažte se používat spíše přírodní materiály a světlé, nebo i pastelové barvy. Chybu rozhodně neuděláte živým osením, kytiček a vše můžete doladit krásnými sadami na jídelní stůl
Beránek
Řada lidí si myslí, že beránek je velikonočním symbolem, protože se na jaře rodí malá roztomilá jehňátka. To je sice pravda, význam beránka pro Velikonoce je ale mnohem hlubší. Vaše děti zaručeně ocení, když jim upečete beránka z piškotového těsta a obalíte ho v čokoládě. Takový beránek se bude na vyzdobeném stole krásně vyjímat a sám poslouží jako dokonalá dekorace, co si ale budeme namlouvat, nelze předpokládat, že tam zůstane moc dlouho. Proto je dobré pořídit si ještě jednoho nejedlého beránka (nebo ovečku), který vám bude dělat radost po celé Velikonoce.
Zajíček
Velikonočního zajíčka máme nejspíš spojeného s angloamerickým a německým zvykem hledání čokoládových vajíček, které právě zajíc schoval na zahradě. Zajíčka můžeme vnímat také jako symbol jara a plodnosti, stejně jako beránek má význam i v křesťanství. Dekorace v podobě zajíčků jsou dnes velmi populární.
Vajíčka
Jsou nezbytnou velikonoční dekorací a tradice jejich barvení, malování a různého zdobení je v Čechách, na Moravě i ve Slezsku v porovnání s ostatními evropskými státy největší. Vajíčka se upravují natvrdo uvařená nebo se používají jen prázdné skořápky a z nich pak vznikají kraslice. Barevná vajíčka i kraslice se dávají k osení nebo trávě i do proutěných košíků, kraslice se zavěšují na větvičky, okna i dveře.
Velikonoční věnce
Je další originální ozdobou, při které se uplatní i fantazie jejich tvůrců. Věnce vypadají poměrně složitě, ale jejich výroba náročná není a při troše šikovnosti ji zvládne každý. Na výrobu stačí větvičky, sláma nebo různé suché traviny a samozřejmě vajíčka. Nejdříve se z větviček keřů a stromů stočí věnec. Do něj se pak přidají vyfouknutá vajíčka, u kterých se na každé špičce opatrně ostrým nožem vypíchne dírka. Skořípkami se pak protáhne lýko nebo třeba sisalový provázek a kruh z vajíček se přiváže k věnci z větviček. Kolem vajíček, která by neměla být v zcela pravidelném kruhu, ale vypadat alespoň trochu neuspořádaně, se ještě zapíchají kratší zelené výhonky, kousky slámy nebo suché traviny. Věnec by měl v konečné podobě připomínat ptačí hnízdo.
Podobným způsobem se připravuje i zajíčkův pelíšek, kde by samozřejmě neměl chybět velikonoční zajíček. Ten může být čokoládový, dřevěný, plyšový, vyrobený ze slámy nebo i pečený. Tradice velikonočních dekorací, kde je spojení zajíčka s vejci, má původ v Německu.